kolmapäev, 12. veebruar 2014

Uudne, seninägematu soolakamber Venemaal!

Selline unikaalne soolakamber on nüüd kasutusvalmis Venemaal. Poolkera kuju, töötab soola-aerosooli generaator IIRIS-60 baasil. Kasutusel SPA-keskuses.




neljapäev, 2. jaanuar 2014

Soolaravi artikkel Telegramis!

Telegramis ilmus põhjalik artikkel soolaravist "Soolaravi - kuidas on sool meie võimas liitlane, eriti talvisel ajal":

Soolaravi – kuidas on sool meie võimas liitlane, eriti talvisel ajal

Neljapäev, 2. jaanuar 2014
(Artikkel loetav ka lingilt: http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/soolaravi-kuidas-on-sool-meie-voimas-liitlane-eriti-talvisel-ajal#.UsVynnfwymG )



Paljude terviseprobleemide põhjuseks peetakse liiga palju soola ning samas liiga vähe mineraale. Rafineeritud lauasoolad sisaldavad vähe inimesele kasulikku. Mineraalsoolad see-eest annavad kehale laia valiku mineraalide ioone, mis aitavad keha funktsioone tasakaalustada ja terveks jääda või saada. Talvel kimbutavad paljusid ülemiste hingamisteede haigused ning nahaprobleemid. Soolateraapia võib olla üks tõhus vahend, mille abil nende probleemide sümptomeid leevendada, immuunsüsteemi tugevdada ja haigestumist ennetada.

Rafineerimata roosa Himaalaja mäesool või Keldi sool on traditsionaalsel moel kaevandatud soolad, milles on leitud üle 80 erineva inimesele vajaliku mineraali. Lisaks naatriumi ja kaaliumi ioonidele sisaldavad need ka kaltsiumi, magneesiumi, kloriidi ioone, fosfaate, vesinikkarbonaate ja teisi olulisi elektrolüüte. Keha vajab väga spetsiifilist ja kompleksset kombinatsiooni elektrolüüte, et säilitada rakusisese ja rakuvälise keskkonna õrna tasakaalu. Elektrolüüdid mõjutavad ja reguleerivad keha vedelikutasakaalu, vere pH taset, vererõhku ning need on hädavajalikud närvide ja lihasrakkude tööks.
Soola raviomadusi on tunnustatud juba aastakümneid üle maailma ning Kesk-Euroopas on loodud soolakaevandustesse haiglaid ja sanatooriume. Astmaatikud, kopsuhaigustega ja allergiatega inimesed saavad maa-alustes soolakambrites oma terviseprobleemidele leevendust 90% juhtudest.

Kuidas soolaga talviste terviseprobleemide vastu abi saada
Talvel külma ja niiske õhu käes sagenevad astmaprobleemid, kurgupõletikud ja nina-kõrvalurgete ehk põskkoopapõletikud. Enamasti kiputakse nende vastu abi otsima ravimite neelamisest, selle asemel, et otsida lihtsamaid koduseid ja looduslikke ravimeetodeid.
Kurguvalu on talviti levinud külmetushaigus ning seda põhjustab peaaegu alati viiruslik infektsioon.  Üks kiire ja lihtne raviviis kurguvalu vastu on sooja soolaveega kuristamine. See rahustab põletikulist kurku ning võitleb infektsiooniga. Sega 1 teelusikatäis peenikest mineraalsoola umbes 250 ml sooja vee sees, kurista sellega kurku ja sülita välja. Korda seda 4-6 korda päevas, kuni kurguvalu taandub
Gripp tähendab paljude jaoks 3-4 päeva valdavalt voodis viibimist ja haigusega võitlemist. Väga sageli kaasneb gripiga ka nohu ja kinnine nina, mis teeb hingamise väga raskeks. Soolaveega loputamine aitab ninas olevat turset vähendada. Liiga sagedane nina loputamine soolaveega võib aga viia selleni, et sealt uhutakse lisaks liigsele limale välja ka vajalik limakiht, mis aitab sissehingatavast õhust viiruseid ja saasteaineid puhastada. Loputa nina soolaveega ainult siis, kui seda tõesti tarvis on, mitte rutiinselt. Sel moel saab nina lahti ning samas eemaldad ninast ka viiruseosakesi ja baktereid. Nina loputamiseks sega 1/4 teelusikatäit meresoola ja 1/4 teelusikatäit soodat 250 ml sooja veega. Nina loputamiseks on olemas ka spetsiaalsed ninaloputuskannud mida leiab loodustoodete poodidest.
Sinusiit ehk põskkoopapõletik on külmade kuude jooksul sagedane haigus, mis järgneb välja ravimata nohule. Näokoljus olevad nina-kõrvalurked toodavad lima, mille peamine eesmärk on sissehingatava õhu puhastamine. Kui bakteriaalse põletiku või vale toitumise tõttu hakkab lima liiga palju kogunema, siis nina-kõrvalurked blokeeruvad ning täituvad limaga, mis põhjustab ebamugavat rõhu tunnet, peavalu ja on ideaalne pinnas infektsiooni tekitavate bakterite paljunemiseks. Soolavee abil loputamine aitab liigset lima ja baktereid välja tuua ja toetab sel moel keha eneseparanemise võimet.
Kõrvapõletiku puhul soojenda pannil umbes kruusitäis soola 3-5 minutit ning vala see siis ettevaatlikult kas spetsiaalse riidest koti või paksu soki sisse. Sulge avaus ning aseta soe soolakott haigele kõrvale 5-10 minutiks. Ole ettevaatlik, et see ei kõrvetaks. Korda seda protseduuri igapäevaselt nii tihti, kui vaja. Soolakoti soojus aitab põletikulisest kõrvast vedelikku välja tuua ning paistetust ja valu leevendada.
Kuiv nahk on talvel paljude jaoks tõeline nuhtlus. Karmid tingimused väljas ning kütmisest kuiv siseõhk halvendab probleemi ning võivad viia valusate haavandite tekkeni. Soe meresoolavann kätele on hea viis nahka niisutada ja pehmendada. Kui lisad vannivette mineraalide poolest rikast mõrusoola ehk Epsumi soola, aitab see parandada naha seisukorda ning selles sisalduv magneesium imendub naha kaudu organismi, aidates lõõgastuda ja stressi leevendada. Naha niiskustasakaalu huvides on oluline vannis viibimise aega piirata ning mitte väga kuumas vees istuda – kuum vesi võib nahka hoopis omakorda kuivatada. Koheselt peale vannist välja tulemist kuivata ennast ja lisa nahale niisutavat kehakreemi või kehaõli.

Mis on soolakamber?
Soola- ehk halokamber on kunstlikult loodud soolakaevanduste tingimusi imiteeriv ruum, kus ravifaktoriks on NaC aerosoolkeskkond. Spetsiaalse aparaadi ehk halogeneraatori abil suunatakse ruumi kuiv, puhastatud, peenike soolaaerosool. Seintele on kantud puhastatud joodivaba soolakiht, mis aitab säilitada ruumi niiskusetaseme, aerosooli kontsentratsiooni, temperatuuri ja antiseptilise omaduse.
Soolaravi puhastab kopsud ja hingamisteed limast ning aitab kergemini hingata. Soola ravitoime jõuab sisse hingatava õhuga sügavale respiratoorsesse süsteemi, aidates toetada ja parandada immuunsüsteemi ning suurendades vastupanuvõimet külmetushaigustele.
Eesti kopsuliit soovitab soolakambrit mitmete haiguste leevendamiseks ja raviks, kirjutades et see pole ainult efektiivne ja ohutu, vaid ka meeldiv. Soolaravi on soovitav, kui soovid tõsta vastupanu infektsioonhaigustele, sinu hingamine on raskendatud, vaevled pikaajalise köha või kurgupõletiku käes. Soolkambris saab leevendust ka suitsetamisest tulenev köha, sesoonsusega seotud allergia ja allergiline nohu, brohniit, sinusiit ning allergilised nahalööbed. Soolaravil on ka närvisüsteemi rahustav toime — sobib stressi, depressiooni ja neuroosilaadsete seisundite leevendamiseks.
See raviviis sai arvatavalt alguse 1843. aastal Poolas, kus uuriti soolakaevurite tervist. Selgus, et kaevurid ei põdenud iial hingamisteede haigusi. Tookord nimetati seda kooparaviks. Sakslased avastasid soola raviomadused I maailmasõja ajal, kui soolakoobastesse varjunud inimesed said leevendust astmale.
Tundlikel inimestel võib soolakamber põhjustada nahasügelust ja kipitustunnet kurgus. Kuid kindlasti ei tohi soolatuppa minna kõrge palaviku, tuberkuloosi, kopsumädaniku, kõrgvererõhutõve, veriköha või ägeda viirushaiguse puhul. Teisi ravimeetodeid peavad eelistama ka neeru- ja onkohaiged. Haigekassa tasub soolakambriravi eest siis, kui patsiendil on selleks meditsiiniline näidustus ja kui sinna suunab eriarst.
Allikad: Prevent Disease, Kopsuliit, Wikipedia
Foto: mindbodyexchange.com

Toimetas Katrin Suik

(Artikkel loetav ka lingilt: http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/soolaravi-kuidas-on-sool-meie-voimas-liitlane-eriti-talvisel-ajal#.UsVynnfwymG )